Золото – універсальна валюта для багатополярного світу

Занадто багато зараз робиться для відвернення уваги від головного. Говорять про війну між Росією та Україною, що нібито насувається, але реальні новини повинні стосуватися того, який обсяг торгових угод не потребує розрахунку в американській валюті. Росія та Китай нещодавно оголосили про нові угоди у сфері торгівлі, а Китай збільшить обсяг торгівлі з іншими нафтовидобувними країнами по всьому світу, не використовуючи для цього долара. Подивимося на те, як ці угоди вплинуть на інфляцію в США, і чи зможе володіння золотом та сріблом зменшити ризики, пов'язані із доларовими активами.

Виникнення багатополярного світу

Підсумком нещодавньої зустрічі президента Китаю Сі Цзіньпіна та президента Росії Володимира Путіна стала заява, яку можна розуміти у контексті підготовки над створенням нової світової валютної системи. У заяві двох глав держав зазначено таке: «Сучасний світ переживає кардинальні зміни, і людство входить у нову епоху швидкого розвитку та глибинних перетворень… багатополярність, економічна глобалізація… трансформація архітектури глобального світопорядку». Про США у першому параграфі не сказано жодного слова. Втім, ця країна згадується далі за документом. Подобається нам це чи ні, але зміни у світовій валютній системі та фінансовій архітектурі неминучі, і, швидше за все, найближчими роками вони будуть уже помітні.

Нафта та енергетика – без долара

Одна з найсерйозніших змін відбудеться у контексті нафтодолара. Донедавна нафту торгували виключно в доларах США – навіть між іншими країнами. Якщо ви хотіли купити нафту в будь-якій точці світу, це було можливо завдяки доларам. Все це тривало, поки США не почали вводити санкції проти таких країн, як Іран, а також карати будь-які країни, які торгували з ним. Зрештою Іран почав обмінювати нафту на золото або продавати її на чорному ринку. Росія почала продавати нафту за інші валюти чи золото, щоб обійти доларові санкції, запроваджені Вашингтоном. На даний момент нафту і газ зазвичай купують не за долари в Африці, Азії, Південній Америці, Латинській Америці, Росії і навіть на Близькому Сході.

Як наслідок, все для меншого обсягу торгівлі енергоресурсами потрібний долар. Зниження світового попиту на американську валюту та «казначейки» є однією з причин, через яку баланс ФРС роздувся майже до 9 трлн доларів: сам ЦБ США став головним покупцем нових боргових зобов'язань. Більшість того, що купується американцями, виробляється в інших країнах, тому їм доводиться платити все більші суми в доларах, які вже не такі затребувані на світових ринках. У багатьох країнах долари більше не потрібні для покупки нафти, тому їх вже не шанують як резервний актив. Обсяг доларових резервів зменшувався зі швидкістю 1% на рік протягом останніх 7-8 років, досягнувши найнижчого рівня більш ніж за 25 років (59%).

США купують російську нафту

Українці не зазнають впливу інформаційної істерії у західних ЗМІ щодо нібито неминучого вторгнення російських військ на територію України. Замість турбуватися про те, що може і не статися, слід звернути увагу на те, що вже відбувається. Розміщення 100 тис. російських військовослужбовців біля кордонів із Україною – це не новина. Те саме відбувалося у квітні 2021 року. На публіці американці засуджували провокації з боку росіян, але на практиці за травень США придбали понад 26 млн. барелів російських нафтопродуктів, що є рекордом. Американці продовжують закуповувати великі обсяги російської нафти, тому здається дивними новини про те, що росіяни ось-ось почнуть Третю світову війну. Можливо, розмови про війну призначені для відвернення уваги; сподіваємось, що так і є.

Розширення ініціативи «Один пояс та один шлях»

Тим часом, китайська ініціатива «Один пояс і один шлях» продовжує розширюватися за межі Далекого Сходу та Євразії, і тепер включає Африку, Латинську Америку та Південну Америку. Цього року Аргентина очолює Спільноту країн Латинської Америки та Карибського басейну. Ця країна нещодавно підписала угоду з Китаєм для приєднання до цієї ініціативи. Як і у випадку з російсько-китайським партнерством, згаданим на початку, угода підтримує багатосторонність і ведення торгівлі в місцевих валютах (на відміну від гегемонії американського долара). Китай зіграв стратегічну роль розвитку цього партнерства, сподіваючись розширити охоплення своєї ініціативи, використовуючи добрі стосунки з Аргентиною. Інші країни, такі як Нікарагуа, також недавно приєдналися до ініціативи.

Китай останніми роками став одним із найбільших торгових партнерів Африки. Тут використовується аналогічна стратегія: китайці хочуть бути партнерами з регіональним лідером, найбільшим виробником нафти Нігерією, щоб зробити її учасником зазначеної ініціативи, розширивши обсяг торгівлі енергоресурсами без використання долара. Крім торгівлі енергоносіями, Китай також перетворює Нігерію на регіональний центр недоларових фінансових транзакцій, намагаючись домогтися визнання китайського юаня у всьому світі як резервна валюта.

Можна зафіксувати симбіоз між новими торговими коридорами, що створюються Китаєм за межами долара, і новими коридорами військової допомоги, що надається Росією, зокрема, у Західній півкулі. Таким чином, є цілком обґрунтовані побоювання щодо мирної торгівлі та безпеки. Будь-який конфлікт між США та Китаєм чи Росією вплине на торгівлю та життя у всьому світі, включаючи США. Ось причина, чому більшість країн світу купують більше золота і зберігають менше доларів. Світ стає все більш «багатополярним», тому спостерігається збільшення кількості недоларових транзакцій, тому слід зберігати заощадження в такій формі грошей, яка мала б загальне визнання, а саме, золото (або срібло).

Золото та інші дорогоцінні метали – універсальні гроші

Наявність деякого обсягу заощаджень у золоті сприятиме захисту купівельної спроможності, яку поступово втрачає долар. Американська валюта стає менш цінною у всьому світі, а рівень інфляції у США досяг 40-річного максимуму.