Прогноз цін на дорогоцінні метали від «Heraeus» (Німеччина). Частина друга

У 2022 році ситуація на ринках дорогоцінних металів прийде в норму.

У цій частині публікації йтиметься про платину і паладіум.

Прогноз щодо платини

Для скорочення профіциту цьому ринку необхідно збільшення інвестиційного попиту.

У 2022 році на ринку платини, як очікується, буде досягнуто профіциту – понад 1 млн унцій. Це менше, ніж у 2021 році, оскільки попит зростає швидше за обсяг пропозиції. Минулого року інвестиційний попит був незначним: зменшення паїв у біржових фондах зробило непомітним зростання попиту на зливки та монети. Цього року для ралі платини потрібне збільшення покупок паїв біржових фондів. Платина залишається недооціненим дорогоцінним металом щодо золота, але фізичні активи набудуть великої популярності в очах інвесторів в умовах зростання рівня інфляції.

Обсяг видобутку платини, згідно з прогнозами, зросте на 4%, досягнувши 6,4 млн унцій у 2022 році. У ПАР обсяг виробництва афінованого дорогоцінного металу трохи перевищить показник 2021 року, чому допоможе переробка запасів, що сформувалися через проблеми з афінажем у минулому. Останнім часом спостерігалася низка злиття та поглинання серед південноафриканських підприємств, але ця обставина навряд чи вплине на виробництво платини цього року. Обсяг видобутку зросте в Зімбабве, а в Росії нарешті прийде в норму після інциденту із затопленням двох шахт на початку минулого року.

Обсяг утилізованої платини має трохи підвищитись цього року порівняно з 2021 роком через збільшення переробки ювелірних виробів. Однак обсяг утилізації автокаталізаторів може залишитися на колишньому рівні або навіть знизитися через негативний вплив дефіциту напівпровідникових чіпів на ринок підтриманих автомобілів. Нестача нових автомобілів у продажу призвела до значно більшого попиту на підтримані автомобілі, особливо у другій половині 2021 року. Це, у свою чергу, призвело до скорочення кількості старих автомобілів, зданих на брухт. Прогнозується, що виробництво нових автомобілів цього року збільшиться, але ринок підтриманих автомобілів швидше за все залишиться стиснутим. Світовий попит на платину з боку автопрому має збільшитись на 14%, до 3 млн унцій. Левова частка цього приросту пов'язана зі збільшенням продажів легкових автомобілів та широким впровадженням автокаталізаторів з більш високим вмістом платини для легкових автомобілів із бензиновим двигуном. У 2021 році обсяг виробництва легкових автомобілів серйозно сповільнився через брак напівпровідників чіпів, збільшившись лише на 1 млн. одиниць порівняно з 2020 роком. Цього року, навіть незважаючи на наслідки зазначеного дефіциту, обсяг виробництва легкових автомобілів зросте більш ніж на 8 млн. одиниць. Прогнозується, що частка дизельних легкових автомобілів у Європі продовжить знижуватись, що зменшить попит на платину. Однак у сегменті попиту на платину для великовантажних автомобілів ситуація практично не зміниться порівняно з 2021 роком, але згодом показник зросте, адже в Китаї прийнято більш жорсткі екологічні норми з викидів (China VI).

Очікується, що світовий промисловий попит на платину зросте на 4% у 2022 році. Попит з боку більшості галузей промисловості трохи збільшиться, чому допоможе зростання виробничих потужностей у скляній промисловості та збільшення обсягу виробництва силікону у Китаї. У нафтовому секторі попит на платину знизиться цього року. Справа в тому, що у цьому секторі протягом 2021 року відбулося значне розширення виробничих потужностей, що планувалося здійснити ще у 2020 році, але через пандемію довелося відкладати це розширення. Тому загалом показник досить високий. Попит на платину у зв'язку з розвитком водневої економіки (виробництво паливних елементів та електролізерів) продовжуватиме зростати порівняно з відносно невисокою базою.

Згідно з прогнозами, цього року попит на платину для виробництва ювелірних виробів трохи зросте, незважаючи на зниження відповідних показників у Китаї та Північній Америці. Після покращення ситуації в Північній Америці протягом 2021 року попит на платинові ювелірні вироби в регіоні знизиться. У Китаї попит теж відновився, але цього року навряд чи зросте. Втім, високий показник може бути зафіксований в Індії, Японії та Західній Європі, чого буде достатньо покриття зменшення показників в інших регіонах.

Обсяг інвестиційного попиту у 2021 році був скромним через зменшення паїв біржових фондів на 262 тис. унцій, що звело нанівець левову частку зростання попиту на монети та зливки. Світовий обсяг паїв у біржових фондах досяг рекорду, близько 4 млн унцій, у травні, але згодом знизився через зменшення курсу.

Курс платини перебуватиме у діапазоні 850-1300 доларів за унцію протягом 2022 року. Профіцит очікується у тих промислового попиту, але збільшення котирувань необхідно підвищення інвестиційного попиту. Платина залишається недооціненим дорогоцінним металом щодо золота і паладію, але якщо курс жовтого металу зросте, як і прогнозується, то платина теж подорожчає.

Прогноз з паладію

Ринок майже досяг балансу.

Проте прогнозується, що цього року на ринку паладію буде невеликий профіцит. Попит з боку автопрому має сильно зрости, оскільки обсяги виробництва легкових автомобілів збільшиться після подолання важкого періоду дефіциту напівпровідникових чіпів. У той же час підвищиться обсяг видобутку в Росії та інших регіонах, поряд із зростанням показника переробки паладію. Однак, якщо ринок уживаних автомобілів залишиться стислим, то обсяг вторинної пропозиції знизиться, що призведе до встановлення дефіциту на ринку.

У поточному році обсяг попиту з боку автопрому досягне рекордних 8,5 млн. унцій. Обсяг виробництва легкових автомобілів має перевищити позначку 8 млн одиниць, оскільки дефіцит напівпровідникових чіпів буде здебільшого подолано. Проте очікується, що дефіцит чіпів все одно негативно вплине на сукупний показник, тому обсяг виробництва легкових автомобілів не поновиться до рівня 2019 року. Потенціал зростання попиту на паладій завдяки збільшенню продажів легкових автомобілів дещо зменшиться через ширше впровадження бензинових автокаталізаторів, для яких паладій частково був замінений платиною. Крім того, швидке зростання виробництва електромобілів зменшить попит на паладій з боку автопрому, відібравши частку ринку у автомобілів із бензиновим двигуном, але прогнозується, що цього року показник у цьому секторі все одно залишиться на рекордному рівні.

Промисловий попит на паладій має знизитися цього року на 6%. Відтак поновиться довгостроковий тренд зменшення промислового попиту. У 2021 році світовий обсяг промислового попиту мало змінився порівняно з 2020 роком через значне розширення виробничих потужностей у хімічній галузі Китаю, що потребує паладієвих каталізаторів, чого не слід очікувати цього року. Високий курс паладію призвів до того, що виробники електричних компонентів стали менше використовувати або замінювати паладій дешевими аналогами. Ця обставина також вплинула на попит з боку стоматологічної галузі, де, крім іншого, сплави на основі паладію також поступилися місцем привабливішим з косметичної точки зору альтернативам.

Обсяг видобутку паладію має зрости на 7% цього року. У Росії вже оговталися від наслідків затоплення шахт минулого року. Проте очікується, що планове проведення технічного обслуговування плавильного заводу обмежить випуск афінованого дорогоцінного металу майже до 2,7 млн ​​унцій. Прогнозується, що обсяг виробництва у ПАР, Зімбабве та Північній Америці збільшиться. У ПАР це відбудеться завдяки переробці запасів, що накопичилися в 2020 році через проблеми з переробкою.

Обсяг вторинної пропозиції має збільшитись, оскільки більша кількість легкових автомобілів буде утилізована. Посилення стандартів викидів в атмосферу на території США та Європи також призведе до збільшення обсягів вилучення платинових металів з автокаталізаторів. Тим не менш, брак чіпів, як і раніше, негативно впливає на виробництво нових автомобілів, а попит на ринку вживаних автомобілів може залишитися на рівні вище звичайного, що може певною мірою обмежити обсяг автомобілів, зданих в брухт.

Курс паладію коливатиметься цього року, оскільки ринок досяг балансу, тому будь-які події, які змінять попит чи пропозицію, можуть призвести до дефіциту або профіциту. Прогнозується, що ціна на паладій буде перебувати в діапазоні 1400-2250 доларів за унцію.