Чому інвесторам слід купувати золото?

Як відомо, граничним значенням курсу жовтого металу вважається собівартість його видобутку. Однак один американський вчений вважає, що все залежить від вартості виробів. Логіка в цьому є, адже левова частка попиту на цей дорогоцінний метал припадає саме на даний сектор.

Інвестори всіх мастей завжди цікавилися «королем дорогоцінних металів», і навіть найскептичніші з них знають, що золото становить особливу цінність для тих, хто прикрашає себе ним. Урбан Джерманн, професор фінансів та економіки Уортонської школи бізнесу при Пенсільванському університеті (США), розробив новий підхід для розуміння порогового значення курсу золота на основі ринку ювелірних виробів, що дозволить інвесторам оцінити важливість дорогоцінного металу сповна.

Нижче покажемо, що Джерманн написав у своїй статті під назвою «Цінність золота як інвестиції», опублікованій у жовтні минулого року.

Золото використовується як інвестиційний актив, тому вважається, що воно коштує більше, ніж можна припустити на підставі використання його як ювелірні вироби або виробничий ресурс. Але як більше?

Справжня цінність золота як інвестиційного активу є особливо важливим предметом вивчення зараз, адже ФРС хоче підняти відсоткові ставки із історично низького рівня до 1% (або навіть більше) протягом 2022 року. Котирування золота не зростатимуть при високих відсоткових ставках.

Жовтий метал – це привабливий актив як засіб заощадження за умов низьких і негативних реальних відсоткові ставки. Коли відсоткові ставки зростуть, курс золота знизиться. Однак, це ще не все.

Золоті ювелірні прикраси подобаються людям. Ці вироби є великий інтерес, дуже популярні. Тому золото є продуктивним активом, що робить задоволення від прикраси ним.

Ця альтернативна цінність золота як ювелірного виробу гарантує те, що на відміну від акцій чи облігацій, цей актив має «порогове значення», за яке курс не знизиться. Наприклад, ціни на облігації падають, коли відсоткові ставки зростають і навпаки. Проте золото має «альтернативну цінність», яку інвестори можуть спрогнозувати, використовуючи мою модель.

Згідно з моєю моделлю, при збільшенні відсоткових ставок курс золота падає, але до певного рівня. Йдеться про рівень, який буде прийнятним для людей, які купують ювелірні вироби. Останні, по суті, надають інвесторам деяку страховку. У міру зростання відсоткових ставок котирування золота все менше реагують на них, тому що дорогоцінний метал не тільки інвестиційний актив, але ще й споживчий товар.

Це означає, що золото ніколи не знеціниться. Ті, хто захоче купити ювелірні вироби, зможуть це зробити, і якщо ці товари будуть дешеві, то обсяг покупки буде більшим. Інвестору це дає розуміння порога, вище якого триматимуться котирування. З погляду інвесторів, золото має «альтернативну цінність», оскільки цей актив може продаватися споживачам не менше, ніж за «порогову ціну».

Інструмент хеджування інфляції

Чи золото забезпечує захист інвесторам в умовах високого рівня інфляції? Золото – це інструмент хеджування у довгостроковій, але не у короткостроковій перспективі. Дві тисячі років тому за золото можна було купити приблизно таку кількість товарів, що й зараз. Драгметал дійсно зберігає свою цінність з погляду купівельної спроможності.

Золото не є добрим засобом захисту від інфляції в короткостроковій перспективі, тому що його котирування змінюються швидше, ніж інфляція. Якщо ви хочете хеджувати інфляцію за допомогою золота, то ви берете на собі набагато більший ризик, тому що ціна на золото дуже волатильна і залежить від причин, не пов'язаних з інфляцією.

З емпіричної точки зору котирування золота більше залежать від відсоткових ставок, ніж від інфляції. Взаємозв'язок між золотом і відсотковими ставками був дуже сильним за останні 15 років.

Проте зв'язок між золотом та інфляцією не такий уже сильний. У річному вирахуванні кореляцію важко побачити. Якщо хочете побачити її, потрібно дивитися в діапазоні 30-50 років або дослідити країни, в яких спостерігався високий рівень інфляції.

Нова модель ціноутворення дорогоцінного металу

Джерманн запропонував модель, яка допоможе точніше спрогнозувати динаміку курсу золота. Він удосконалив модель, що використовується для розрахунку ціноутворення облігацій та похідних фінансових інструментів.

Згідно з цією моделлю, золото можна розглядати як облігацію, яка залежить від відсоткових ставок. Однак це не проста облігація, але з можливістю продати її за «пороговою ціною».

Ця модель є розвитком стандартної моделі. Інвестори, які використовують стандартну модель, порівнюючи відсоткові ставки та котирування золота, можуть припустити, що ціни на золото впадуть, скажімо, на 20%. Однак моя модель покаже, що слід ще щось врахувати. Завдяки альтернативній цінності, існує  нелінійна залежність між золотом та відсотковими ставками; вона набагато сильніша, коли відсоткові ставки низькі, ніж колись високі. Ця модель дозволяє краще спрогнозувати, наскільки може змінитися котирування золота. Вона буде корисною для інвесторів.