Прогноз цін на дорогоцінні метали від «Heraeus» (Німеччина). Частина перша

У 2022 році ситуація на ринках дорогоцінних металів прийде в норму. У цій частині мова піде про золото та срібло.

Ринок платинових металів поступово приходить до тями після того, як протягом минулого року цьому заважали проблеми з пропозицією та попитом (зниження видобутку в Росії та дефіцит напівпровідникових чіпів для автомобілів). Пандемія також залишається негативним фактором, але її вплив поступово зменшується. Вакцини стали доступнішими, а нові штами коронавірусу вже, на перший погляд, не такі небезпечні. Всі ці обставини дозволять збалансувати економіку, збільшивши цього разу попит на послуги.

Золото та срібло не відреагували на збільшення рівня інфляції у 2021 році. Однак і цього року інфляція залишиться на високому рівні, тим більше, що ФРС та Європейський центральний банк (далі – ЄЦБ) не поспішають її зменшувати. ЄЦБ не збирається підвищувати відсоткові ставки, а посилення відсоткових ставок з боку ФРС вже відбилося в котируваннях дорогоцінних металів. Якщо центральний банк США не підвищуватиме ставки, згідно з планом, або ЄЦБ почне проводити більш агресивну політику, то в такому разі євро посилиться. Жовтий метал залишається захисним активом і страховкою для інвесторів у разі прорахунків у контексті грошово-кредитної політики, тому ослаблення позицій американської валюти може збільшити котирування дорогоцінного металу. Якщо так і станеться, то срібло виявиться вигіднішою альтернативою золоту.

Ринок паладію досяг балансу: обсяг пропозиції з Росії відновився, а попит з боку автопрому має зрости завдяки збільшенню обсягу виробництва легкових автомобілів через поступове подолання дефіциту чіпів протягом 2022 року.

На ринку платини спостерігається надлишок пропозиції. Обсяг інвестицій у біржові фонди скоротився на тлі зниження курсу минулого року. Інвесторам необхідно повернутися на цей ринок, щоб забезпечити стабільне ралі курсу. Платина, як і раніше, недооцінена порівняно із золотом і паладієм, а високий рівень інфляції може призвести до збільшення інтересу інвесторів щодо фізичних активів.

Прогноз для золота

Зростання рівня інфляції та зниження котирувань долара підтримає курс жовтого металу на високому рівні.

Чинник інфляції позитивно впливає на курс золота. ФРС та ЄЦБ сильно відстають від кривої інфляції. У США рівень останньої у грудні становив 7%, а в Єврозоні – 5%. ФРС зараз хоче скоротити обсяг купівлі активів напередодні підвищення ставок, але перше підвищення все одно відбудеться лише через кілька місяців. Тим часом ЄЦБ скорочує обсяг купівлі активів, але не думає про зупинення цієї політики, очікуючи на зменшення рівня інфляції, тому й не планує підвищення ставок у 2022 році.

Реальна доходність «казначейок» залишиться на рівні нижче за нуль. Повільний темп збільшення відсоткових ставок США залишить рівень прибутковості на такому ж рівні. Проблеми з ланцюжками поставок призведуть до того, що рівень інфляції залишиться вище за цільовий показник ФРС у 2%, навіть незважаючи на зменшення інфляції в річному обчисленні. Тому реальний рівень прибутковості «казначейок» залишиться нижчим за нуль, що допоможе курсу золота збільшитися.

Американська валюта може послабшати, а курс золота піде в зростання

Обсяг спекулятивних коротких позицій у валютах до долара знизився, тому незабаром може зрости кількість довгих позицій. Це часто відбувається перед зміною тренду. У найближчій перспективі долар може зміцнитись, але потім ситуація зміниться.

Центральні банки швидше за все збільшать обсяг золота у своїх резервах. У 2021 році вони придбали понад 400 тонн дорогоцінного металу, що набагато більше, ніж у 2020 році. Проте обсяг покупок у 2022 році може виявитися не таким вже й великим, оскільки левова частка придбань минулого року були одиночними великими угодами з боку Бразилії, Угорщини та Таїланду.

Попит на ювелірні вироби трохи збільшиться, продовживши відновлення з 2021 року. У Китаї показник уже майже прийшов до допандемічного рівня минулого року, але зростання економіки цієї країни, за прогнозами, сповільниться, що негативно вплине на обсяг споживчих витрат. В Індії ситуація краща. Попит на ювелірні вироби минулого року не відновився повністю, але цього року це може статися через сильне економічне зростання завдяки зменшенню наслідків коронакризи.

Сукупний обсяг пропозиції збільшиться цього року. Обсяг видобутку досягне нового рекорду, але приріст щодо цього буде компенсований зменшенням показника з переробки через низьку ціну. Проте обсяг переробки збільшиться завдяки зростанню курсу.

Для суттєвого приросту курсу золота знадобиться збільшення інвестиційного попиту. Це може статися через занепокоєння інвесторів щодо інфляції, геополітичної нестабільності, переоціненості та потенційної волатильності інших активів. Показники фондових ринків США та Європи перебувають на рівні історичних максимумів, їх індекси завищені. Крім того, прибутковість облігацій, як і раніше, знаходиться на низькому рівні, тому знадобиться лише незначне збільшення прибутковості, щоб спровокувати збитки власникам облігацій. Інфляція вже завдає шкоди. Негативний рівень доходності облігацій та ослаблення долара підтримають курс золота на високому рівні. Згідно з прогнозами, курс золота перебуватиме в діапазоні 1700-2120 доларів за унцію цього року.

Прогноз для срібла

Промисловий попит та увага інвесторів підтримають котирування срібла на високому рівні

Промисловий попит на срібло збільшиться. У 2022 році прогнозується двозначне зростання кількості сонячних фотоелектричних установок. Обсяг енергії, створюваний установками, перевищить позначку 200 ГВт, всього через 5 років після того, як був досягнутий показник 100 ГВт. У 2022 році кількість установок збільшиться у Китаї, Індії, США та Європі. Найбільший приріст спостерігатиметься в сегменті розподіленої генерації (побутової, комерційної та промислової), при цьому зростання вартості модулів, мабуть, дуже мало вплине на привабливість фотоелектричних систем. І це незважаючи на проблеми з ланцюжками поставок (особливо у контексті полікремнію), які нікуди не подінуться, доки не будуть введені нові виробничі потужності у 2023 році, а також існує невизначеність у контексті відповідної політики у Китаї. Однак прискорення переходу світового енергетичного сектора від використання викопного палива до відновлюваних джерел призведе до того, що кількість сонячних фотоелектричних батарей збільшиться у річному обчисленні, тим самим підтримуючи попит на срібло.

Попит на сірий метал з боку виробників електроніки та електротехніки збільшиться на тлі відновлення світового обсягу виробництва смартфонів після коронакризи, а також розгортання інфраструктури нового стандарту зв'язку «5G» та зниження вартості телефонів, які використовують цей стандарт. За оцінками, річний обсяг виробництва смартфонів досягне 1,39 млрд одиниць у 2022 році, що на 3,8% більше, ніж минулого року. Все це завдяки звичайному циклу заміни пристроїв і збільшення попиту з боку країн, що розвиваються. У 2022 році обсяг виробництва смартфонів на базі «5G» досягне 660 млн. одиниць, що становитиме 47,5% від сукупного обсягу. У Китаї ці смартфони використовуються вже понад 80% населення, тому виробники очікують аналогічних показників від інших великих ринків, а саме від США та Європи. Попит на електроніку, пов'язану з автомобільною промисловістю, також зросте цього року, оскільки дефіцит напівпровідникових чіпів зменшиться, а світовий обсяг виробництва легкових автомобілів зросте.

Обсяг пропозиції срібла зменшиться у 2022 році, повернувшись до низхідного тренду, який було тимчасово припинено минулого року. Обсяг видобутку знижується з 2016 року, і, незважаючи на високий попит та котирування, навряд чи варто очікувати збільшення у цьому контексті, оскільки левова частка сірого металу видобувається як побічний продукт (на родовищах золота та неблагородних металів). На рівень виробництва також може вплинути геополітична нестабільність у Південній Америці. Обсяг срібного брухту збільшиться завдяки зростанню котирувань, компенсуючи дефіцит пропозиції через низький обсяг видобутку.

Попит на ювелірні вироби та срібло має повернутися до допандемічного рівня. Індія – найбільша країна-споживач цих виробів, але пандемія завадила відновленню відповідного попиту минулого року. Згідно з прогнозами, цього року індійська економіка відновиться завдяки зменшенню наслідків пандемії, що призведе до зростання попиту на ювелірні вироби та срібло.

Курс срібла буде в діапазоні 20-32 доларів за унцію, обганяючи золото за темпами зростання. Минулого року дорогоцінний метал консолідувався після досягнення лютневого максимуму на тлі несподіваної спроби короткого стиснення з боку індивідуальних інвесторів. Згодом зростання рівня інфляції не змогло спровокувати ралі, навіть незважаючи на сильний інвестиційний попит. Рівень інфляції, швидше за все, залишиться вище за цільові показники ФРС та ЄЦБ, оскільки зниження обсягу покупок активів відкладає підвищення відсоткових ставок (ЄЦБ взагалі підвищувати ставки не збирається), а інвестори, швидше за все, збільшать обсяг придбань дорогоцінного металу, турбуючись про наслідки інфляції та негативну «казначейок». Обсяг спекулятивного позиціонування на ринку ф'ючерсів знизиться, що залишить можливість для приросту в майбутньому, якщо трейдери знову звернуть увагу на срібло.