Портрети жінок на монетах

У США вперше випущено монету з номіналом у чверть долара, на якій зображено чорношкіру жінку. Це віха історії країни.

Монета присвячена Майї Енджелоу, яка боролася за громадянські права чорношкірих у США разом із лідером цього руху Мартіном Лютером Кінгом.

Енджелоу померла у 2014 році, а тепер на її честь викарбували монету з номіналом у чверть долара.

Примітно, що нова монета є першою у новій серії під назвою «Американські жінки». У цій серії з'явиться 20 монет, присвячених здобуткам жінок в історії США. Монетний двір закінчить цю серію у 2025 році.

Зображення на реверсі першої монети відсилає до назви автобіографічної книги Енджелоу 1969 під назвою «Я знаю, чому птахи в клітці співають». У цій книзі вона описує своє життя у США в період сегрегації.

У цій серії монет будуть зображені унікальні жінки: учасниця руху за громадянські права Нін Отеро-Уоррен – перша латиноамериканка; Вільма Менкіллер - першою жінкою-вождем племені черокі.

Втім, жінки зображалися на монетах понад 2500 років.

За словами Бернарда Вайссера, куратора нумізматичної колекції національних музеїв у Берліні, зазначив, що рішення американців - зображати жінок-представниць меншин - демонструє визнання власного різноманіття, а це багато чого варте. Зображення представниць меншин на монетах є унікальною подією, як вважає Вайссер.

Протягом історії монети були інструментом закріплення авторитету правителів у свідомості народу.

Незважаючи на це, жінки зображалися на монетах з давніх-давен: від богинь давнини до правительок епохи Відродження та сучасних активісток.

Однак на перших монетах із зображенням людей знаходилися портрети чоловіків. Наприклад, на монетах Персії з 525 до н.е. був портрет царя.

Втім, жінки не залишили поза увагою.

Перший портрет жінки-правительки на монетах з'явився в Африці. Однією з перших відомих жінок, увічнених на монетах, стала єгипетська цариця з роду Птолемеїв Арсіноя ІІ в ІІІ ст. до н.е. (Див. мал. Внизу)

Монети – символ влади

З того часу образи жінок за їх життя або посмертно з'являлися на монетах багатьох держав.

Аж до недавнього часу в основному зображалися правительки: від Клеопатри VII (69-30 рр. до н.е.) до цариці Наганіки (I ст. до н. е.), яка була однією з перших жінок в Індії, яка керувала справами держави , і до імператриці Марії Терезії (1717-1780), імператриці Священної Римської імперії. Талер, присвячений Марії Терезії, мав велику популярність в Африці. Рестрайк цієї монети робили у Відні аж до ХХ століття.

Жінки-правительки, як і у випадку з чоловіками, використовували свої зображення на монетах, щоб зміцнити владу та утвердити свій авторитет серед народів та країн. Найвідомішим прикладом у цьому відношенні є портрет королеви Єлизавети II, який й досі прикрашає численні монети країн Британської Співдружності націй.

Образи богинь на монетах

Проте на монетах зображувалися як портрети реальних жінок.

У стародавніх імперіях, у Греції чи Кушанском царстві у Центральній Азії, вперше стали поміщати на реверси монет зображення жіночих божеств. Грецькі правителі використовувати образ богині Афіни, а кушанська влада зображувала на монетах богинь Лакшмі та Ардочшо. В Індії богиня Лакшмі довгий час була найчастіше зображуваним божеством на монетах.

На сучасних монетах рідко зображують богинь, але жінок як алегоричні персоніфікації можна часто зустріти, наприклад, у Франції є Маріанна (див. мал. внизу), у Перу - Мадрі Патріа, у Великобританії - Британія, а у США - леді Свобода.

Сильні жінки на сучасних монетах

Починаючи з ХХ століття жінки стали домагатися загального визнання їхнього вкладу в розвиток суспільства, що відбилося і в нумізматиці. Наприклад, образ першої леді Аргентини Єви Парон (1919-1952) красується на спеціальній монеті песо, яка перебуває досі в обігу; образ Індіри Ганді, колишнього прем'єр-міністра Індії, також відображено на монетах. Обидві жінки зображені на монетах посмертно.

Ці монети були покликані віддати належне впливу жінок у політиці та історії.

В останні роки на монетах зображуються жінки, які заслужили на визнання в інших сферах суспільного життя. Багато монет присвячено Леді Діані, принцесі Уельській.

Все більше жінок отримують визнання за їхній внесок у мистецтво та науку. Крім того, як у випадку з Майєю Енджелоу, влада визнає роль жінок-активісток, які мають величезний вплив на суспільство.

Вайссер із цього приводу відзначив наступне: «До недавнього часу на монетах з'являлися зображення жінок, які займалися благодійністю або присвятили себе вихованню дітей. Однак це досить одностороннє розуміння ролі жінок у суспільстві. Ситуація у цьому контексті поступово змінюється».

Отже, серія "Американські жінки" йде в ногу з часом. Однак жінки на монетах серії зображені в компанії одного чоловіка: на аверсі знаходиться портрет першого президента США Джорджа Вашингтона (1732-1799).